BIP
Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych
Aktualności
Żywa lekcja historii na 100 – lecie odzyskania niepodległości przez Polskę
29.06.2018
W dniu 22 czerwca 2018 r. w klubie Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach miało miejsce niezwykłe spotkanie. Zresztą nie było ono przypadkowe, ale zorganizowane w ramach obchodów 100 – lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

W spotkaniu udział wzięli żołnierze II turnusu służby przygotowawczej z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych. Niezwykłym gościem, który przyjął nasze zaproszenie i zaszczycił nas swoją obecnością był pan mjr w st. spocz. Zbigniew Mielczarek, żołnierz Armii Krajowej. Ten mający ponad 93 lat człowiek opowiedział żołnierzom swe losy, gdy jako szesnastoletni młody człowiek w dniu 05.01.1942r. wstąpił do ZWZ - AK i działał na placówce w Mominie. Jako młody chłopak był na początku łącznikiem pomiędzy Komendą Obwodu Opatów AK a Komendą Okręgu. Następnie był żołnierzem grupy sabotażowo – dywersyjnej.

 


W 1943 r. ukończył kurs podoficerski uzyskując stopień kaprala. W marcu 1944r. został skierowany przez placówkę w Mominie do oddziału partyzanckiego por. Kazimierza Olchowika ps. „Zawisza”, który działał na terenie powiatu opatowskiego i sandomierskiego. W oddziale był erkaemistą. W sierpniu 1944 r. w czasie Akcji Burza został dowódcą drużyny w 6 kompanii II batalionu 2 pułku piechoty Legionów AK. Brał udział w wielu prowadzonych walkach m.in.: w Darominie, Łagowie, Iwaniskach, Dziebałtowie, Radoszycach, Radkowie, Królewcu i Przyłogach. Uczestniczył również w przyjmowaniu zrzutów na polach zrzutowych na terenie pow. opatowskiego i sandomierskiego. Mjr Zbigniew Mielczarek jest człowiekiem, który całe życie pełnił służbę Polsce i czyni to do dnia dzisiejszego. Z tytułu walk w Armii Krajowej wielokrotnie wyróżniany m.in. Medalem ZiW, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Armii Krajowej, Srebrny Krzyżem Zasług, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

 


Jego świadectwo o tamtych okrutnych i nieludzkich czasach wojennych wywarło ogromne wrażenie na wszystkich uczestnikach spotkania i zapadło głęboko w pamięć. Przypomniało jak bardzo należy cenić życie swoje i innych. Jak mocno trzeba zabiegać o pokój między narodami, aby nigdy więcej nie powtórzyła się ta straszna historia. I co najważniejsze, – że musimy być wdzięczni tym, którzy oddali swe życie za naszą wolność i pielęgnować pamięć o nich.

 

Na zakończenie spotkania mjr Zbigniew Mielczarek otrzymał podziękowanie od Komendanta CPdMZ wspaniałą żywą lekcję historii.

Autor: mjr Andrzej Szostak

por. Katarzyna Rzadkowska


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych