BIP
Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych
Aktualności
„Żołnierska pamię撔  w Garnizonie Kielce.
09.08.2018
W hołdzie żołnierzom poległym w misjach poza granicami kraju

„Żołnierska pamięć’”  w Garnizonie Kielce.
W hołdzie żołnierzom poległym  w misjach poza granicami kraju,Dowódca Garnizonu Kielce płk Paweł CHABIELSKI w ramach akcji „Żołnierska pamięć” zapalił znicz na grobie śp.sierżanta Pawła Poświat, który oddał swoje życie wykonując obowiązki służbowe w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie .
Śp. sierż. Paweł Poświat,  służbę wojskową rozpoczął w 2003 roku.W kraju służył na stanowisku kierowcy w 17 Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej. Do Afganistanu wyjechał w ramach IX zmiany na stanowisko kierowcy KTO Rosomak. 28 lipca 2011 roku brał udział w operacji pod kryptonimem "White Eagle Fury". W trakcie patrolu wykonywanego przez żołnierzy Zgrupowania Bojowego „Alfa”  w północnej części prowincji Ghazni.
Ministerstwo Obrony Narodowej w wydanym komunikacie oświadczyło,że starszy szeregowy Paweł Poświat, który był kierowcą, został ranny, kiedy pod prowadzonym przez niego „Rosomakiem” eksplodował improwizowany ładunek wybuchowy. Ranny żołnierz został przetransportowany do szpitala w Ghazni. Zmarł w skutek odniesionych obrażeń w dniu 28 lipca 2011 roku. Miał 29 lat.
Jest 27. polskim żołnierzem, który od 2007 r. zginął w Afganistanie. Został pośmiertnie mianowany do stopnia sierżanta. Na misji w Afganistanie przebywał ok. stu dni. Był kawalerem.

Akcja „Żołnierska pamięć” to pielęgnowanie pamięci oraz okazanie szacunku tym, którzy polegli, pełniąc służbę w kraju i poza jego granicami oraz tym, którzy ponieśli śmierć wykonując czynności służbowe.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
kpt. Sylwia MARCZAK


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych