BIP
Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych
Aktualności
Święto Wojska Polskiego w garnizonie Kielce
16.08.2018
15 sierpnia w Kielcach odbyła się Msza Święta w intencji żołnierzy i Ojczyzny, uroczysty apel oraz defilada wojskowa, która była wieńczącym punktem programu obchodów Święta Wojska Polskiego.

„Tegoroczne święto jest szczególne, bo obchodzimy też setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Tego dnia wspominamy wszystkich niezłomnych żołnierzy walczących o Ojczyznę” – powiedział płk Paweł Chabielski komendant Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych podczas przemówienia z okazji Święta Wojska Polskiego.

„Dzisiaj, w nowym czasie wyzwania walki, trudu i dbania o wolną, niepodległą i suwerenną Ojczyznę są również na barkach żołnierza polskiego. I za to, żołnierzom tu dziś stojącym na placu Wolności w Kielcach, bardzo dziękuję. Za Waszą służbę, trud, wiedzę i kompetencję oraz wyrzeczenia. W nowym czasie żołnierz Polski służy pokojowi nie tylko na ziemi ojczystej, ale również w wielu miejscach świata – powiedział Jarosław Rusiecki przewodniczący Senackiej Komisji Obrony Narodowej.

Święto Wojska Polskiego jest także wspaniałą okazją do mianowania na kolejne stopnie wojskowe oraz wręczenia odznaczeń. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski prezydent RP Andrzej Duda przyznał Henrykowi Dłużewskiemu żołnierzowi Wojska Polskiego i Armii Krajowej.

Nie zabrakło też słów uznania i podziękowania za codzienną służbę i wysiłek żołnierzy. „Niejednokrotnie służba żołnierska wiąże się z wyrzeczeniami, często kosztem rodziny i najbliższych. Dlatego pragnę również podziękować wszystkim rodzinom żołnierzy za ich cierpliwość i wyrozumiałość dla naszej służby” – dodał płk Chabielski. Kończąc zacytował słowa Józefa Piłsudskiego:

„Żołnierze!

Zrobiliście Polskę mocną, pewną siebie i swobodną. Możecie być dumni i zadowoleni ze spełnienia swego obowiązku. Kraj, co potrafi wytworzyć takiego żołnierza, jakim wy jesteście, może spokojnie patrzeć w przyszłość.”

Podczas uroczystości odczytano apel pamięci przywołując bohaterów walk o wolną i niepodległą Polskę. Złożono także wieńce pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.  Całość zwieńczyła defilada wojskowa.


***

Święto Wojska Polskiego to święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone 15 sierpnia. Wprowadzone zostało ustawą Sejmu z 30 lipca 1992 r. (Dz.U. z 1992 r. Nr 60, poz. 303), obowiązującą od 13 sierpnia 1992.
15 sierpnia został ustanowiony Świętem Wojska Polskiego na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Znaczenie bitwy było tak duże, że wydarzenie to nazwano Cudem nad Wisłą i zaczęto obchodzić jako Święto Wojska Polskiego co roku 15 sierpnia.

por. Katarzyna Rzadkowska


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych