BIP
Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych
Aktualności
17.Rocznica zamachu na World Trade Center – żołnierze Centrum pamiętają
13.09.2018
„ Homo Homini” w Kielcach żołnierze Centrum na czele z Komendantem płk Pawłem Chabielskim uczestniczyli w uroczystości

W dniu 11.09. 2018 r. w 17. rocznicę ataków na World Trade Center przed pomnikiem „ Homo Homini” w Kielcach żołnierze Centrum na czele z Komendantem płk Pawłem Chabielskim uczestniczyli w uroczystości upamiętniającej ofiary zamachów terrorystycznych.  Oddając hołd ofiarom ataków terrorystycznych oraz tym, którzy zginęli 11 września 2001 r. w Nowym Jorku, spiesząc im na ratunek  żołnierze podkreślili,  jak ważna jest pamięć o wydarzeniach tamtego dnia oraz wspólne działania w zwalczaniu terroryzmu na świecie.

W uroczystości wzięli udział m.in.:  Dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi Biura Bezpieczeństwa Narodowego generał brygady Jarosław Kraszewski, reprezentujący Prezydenta Rzeczypospolitej, ale również Konsul ds. Polityczno-Ekonomicznych Thomas Zia, Konsul ds. Bezpieczeństwa Joshua Crabtree,  Polskiej, parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych oraz służb mundurowych, ratownictwa medycznego, jak również delegacja amerykańska na czele z Dowódcą 191 Batalionu Wsparcia pułkownikiem Williamem Kristensenem.

Uroczystość oficjalnie rozpoczęła się od odegrania hymnów: polskiego i  amerykańskiego, a  następnie delegacje władz miasta i służb mundurowych złożyły   wiązanki  pod pomnikiem.

 „ Kilka lat temu, kiedy mieszkałem w Stanach Zjednoczonych przeczytałem o pięknej ceremonii w odległym o tysiące kilometrów mieście w Polsce, gdzie ludzie zebrali się, aby upamiętnić ofiary ataków 11 września. Ta ceremonia bardzo mnie wzruszyła, podobnie jak miliony innych Amerykanów. Kiedy Ameryka jest zjednoczona z innymi krajami, takimi jak Polska, to staje się jeszcze silniejsza - powiedział Thomas Zia


ppor. Małgorzata Kasza


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych