BIP
Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych
Aktualności
19.10.2018
W dniu 19.10.2018 r. o godź. 10.00 przy ulicy Żytniej i Żelaznej w Kielcach nastąpiło oficjalne otwarcie muralu powstałego w kontekście upamiętnienia 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

W dniu 19.10.2018 r. o godź. 10.00 przy ulicy Żytniej i Żelaznej w Kielcach nastąpiło oficjalne otwarcie muralu powstałego w kontekście upamiętnienia 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Jest to jeden ze 100 zaplanowanych przedsięwzięć na 100- lecie odzyskania przez Polskę niepodległości realizowanych przez CPdMZ. Obraz przedstawia czterech strzelców Polskich Legionów, którzy w 1914 roku wkroczyli do Kielc na tle polskich flag. Umieszczony został również herb miasta Kielce oraz odznaka CPdMZ.
„Symbole te kojarzą się z dumą, patriotyzmem i miłością do naszej małej kieleckiej Ojczyzny. Tym bardziej cenny to obraz, bo stworzony przez młodych artystów, którym obce są przeżycia wojenne. Potrafili jednak, używając współczesnego języka artystycznego wyrazu zawrzeć sedno naszej dumy w naprawdę imponujący sposób” - powiedział Komendant CPdMZ płk Paweł Chabielski.
Wykonawcami muralu jest plastyk, instruktor CPdMZ – Igor Kowalczyk oraz malarz, propagator graffiti Karol Patińo. Całe przedsięwzięcie nie miało by miejsca gdyby nie Prezydent Miasta Kielce Pan Wojciech Lubawski, który udostępnił przestrzeń na wykonanie muralu, a także sponsorzy materiałów niezbędnych do wykonania muralu m.in. Pan Krzysztof Gładyś z firmy Zemax, Pan Marcin Stepień z „Sigma Art” oraz Pan Mariusz Jamrożek z firmy „Metale”.
W oficjalnym odsłonięciu muralu wzięli udział Prezydent Miasta Kielce Wojciech Lubawski, Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek, Senator Krzysztof Słoń oraz mieszkańcy Kielc.
Komendant CPdMZ płk Paweł Chabielski wręczył pamiątkowe medale sponsorom i wykonawcom muralu oraz podziękowania Prezydentowi Miasta Kielce i Wojewodzie za współorganizację, a także wsparcie merytoryczne w wykonaniu przedsięwzięcia.
„Kielce są miastem Legionów, z czego jesteśmy bardzo dumni. Ważną rzeczą jest także zaangażowanie wojska. Armia w okresie międzywojennym była istotnym elementem w rozwoju naszego miasta i to powoli wraca. To, że wojsko angażuje się w sprawy miasta to dla mnie bardzo ważny sygnał” powiedział Prezydent miasta Kielce Wojciech Lubawski.
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych