BIP
Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych
Aktualności
Żołnierze Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych złożyli przysięgę wojskową
20.10.2018
W sobotę, 20 października odbyła się uroczysta przysięga elewów, którzy przez ponad miesiąc szkolili się w kieleckim Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych.

W sobotę, 20 października odbyła się uroczysta przysięga elewów, którzy przez ponad miesiąc szkolili się w kieleckim Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych.
Żołnierze wypowiedzieli słowa roty przysięgi w szczególnym miejscu, jakim jest Plac Wolności, gdzie znajduje się pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Komendant Centrum płk Paweł Chabielski zwracając się do elewów powiedział: „Przysięga wojskowa to zobowiązanie i skoro zdecydowaliście się wstąpić w szeregi armii, to podjęliście decyzję, by strzec naszych narodowych wartości, takich jak Bóg, Honor, Ojczyzna. To Wy, drodzy młodzi przyjaciele, będziecie stanowić o przyszłości naszego kraju, o przyszłości naszej armii.”
Elewi służby przygotowawczej zakończyli szkolenie podstawowe, podczas którego poznawali podstawy żołnierskiego zachowania się, dyscypliny wojskowej i musztry. Był to również wytężony czas treningu nie tylko fizycznego, lecz również psychicznego. Zajęcia z taktyki, rozpoznania, czy szkolenia ogniowego nie należą do łatwych, dlatego z jeszcze większym zaangażowaniem elewi planują przystąpić do szkolenia specjalistycznego.
Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych jest unikatową jednostką w skali całego kraju. „…możecie być dumni, iż przypadło Wam w udziale właśnie tutaj poznawać tajniki żołnierskiego rzemiosła” – dodał Komendant.
Uroczystość zakończyła się odśpiewaniem Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego oraz defiladą wojskową.

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych