BIP
Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych
Aktualności
Amerykański kapelan z wizytą w CPdMZ
29.10.2018
Kapelan z Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych z Mission Command Element (MCE) w dniach 24-25 października br. złożył wizytę w kieleckim Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych.

Na kieleckiej „Bukówce” stacjonuje czteroosobowy zespół Civil Affairs, złożony z amerykańskich żołnierzy, którzy pełniąc funkcję doradczą, wspierają żołnierzy Centrum m.in. z zakresu współpracy cywilno-wojskowej.

 

Żołnierze razem z kapelanem odwiedzili Szkołę Podstawowa nr 22 w Kielcach. Było to bardzo ciekawe doświadczenie zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli, którzy niecodziennie mają okazję spotykać żołnierzy, a tym bardziej tych zza oceanu.

 

Podczas wizyty żołnierze udali się także do schroniska dla kobiet z dziećmi, prowadzonego przez CARITAS w ramach Centrum Interwencji Kryzysowej. Bardzo ciekawym punktem programu było spotkanie z kadrą i terapeutami w Ośrodku Leczenia Uzależnień Od Środków Psychoaktywnych SAN DAMIANO w Chęcinach. Żołnierze poznali funkcjonowanie ośrodka oraz zasady w nim panujące.

 

W ramach zapoznania z regionem świętokrzyskim kapelani wraz z żołnierzami udali się do Klasztoru Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej – Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego.

 

Zarówno żołnierze z amerykańskiego zespołu, jak i z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych byli bardzo zadowoleni z wizyty, gdyż jak sami podkreślają, posługa duszpasterska ma ogromne znaczenie podczas pełnienia służby, a obecność kapelana podnosi na duchu i wspiera w codziennym wykonywaniu zadań.

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych