BIP
Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych
Aktualności
Piknik niepodległościowy w garnizonie Kielce
12.11.2018
W sobotę 10 listopada żołnierze CPdMZ brali udział w Pikniku Niepodległościowym oraz uroczystym capstrzyku.

Sobota 10 listopada br. rozpoczęła się bardzo aktywnie. O godz. 11.11. w parku miejskim żołnierze oraz pracownicy Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, na czele z dowódcą płk. Pawłem Chabielskim oraz zastępcą dowódcy ppłk. Piotrem Zawiślakiem, wystartowali w XI Biegu Niepodległości.  Po sportowej rywalizacji, na Placu Wolności w Kielcach rozpoczął się piknik „Służymy Niepodległej”, w czasie którego można było zapoznać się ze sprzętem i uzbrojeniem, jakim dysponują żołnierze Wojska Polskiego.  Ponadto odbyły się: koncert Orkiestry Wojskowej z Dęblina, pokaz walki wręcz w wykonaniu żołnierzy CPdMZ, pokaz Świętokrzyskiej Komendy Wojewódzkiej PSP, koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej z Krasocina, koncert Orkiestry Wojskowej z Dęblina, występy artystyczne – soliści, grupa taneczna Klubu CPdMZ. W tym dniu każdy mógł się przyłączyć do wspólnego odśpiewania Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.
„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości, ani prawa do przyszłości. Kierując się słowami marszałka Józefa Piłsudskiego celebrujmy nasze święto, święto odzyskania niepodległości, w sposób godny obywateli naszego wolnego, suwerennego Państwa” - powiedział komendant Centrum płk Paweł Chabielski.
Wieczorem, w dniu poprzedzającym obchody Święta Niepodległości na Placu Wolności odbył się uroczysty capstrzyk. Żołnierze i mieszkańcy regionu, oddali hołd wszystkim tym, którzy walczyli o wolną, niepodległą i suwerenną Polskę. Odczytany został Apel Pamięci przez kpt. Sylwię Marczak i oddano salwę honorową. Wicewojewoda Świętokrzyski wraz z Komendantem Centrum wręczyli odznaczenia oraz nominacje na awanse: złoty, srebrny oraz brązowy medal za zasługi dla obronności kraju, medal srebrny i brązowy za długoletnią służbę, złoty i brązowy medal Siły Zbrojne w służbie Ojczyzny, odznaki pamiątkowe jak również odznakę Honorową Wojsk Lądowych. W sumie wyróżniono 40 żołnierzy oraz 11 pracowników. Uroczystość zakończyła defilada wojskowa.
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych