BIP
Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych
Aktualności
Święto Niepodległości w kieleckim garnizonie
13.11.2018

„Dzisiaj obchodzimy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Znajdując się w Kielcach, mieście bardzo bliskim sercu marszałka Józefa Piłsudskiego, twórcy Legionów, naczelnego wodza armii polskiej, w mieście gdzie jak sam powiedział….to tu był pierwszy pocałunek wojny” – podkreślił komendant CPdMZ płk Paweł Chabielski.
Oficjalne obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się od złożenia przez Komendanta Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych kwiatów przed pomnikiem Niepodległości obok dworca kolejowego.  Po mszy świętej w intencji ojczyzny, w katedrze przed Pałacem Biskupów Krakowskich, uczestnicy uroczystości odśpiewali hymn państwowy, po którym przemaszerowali przed pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego na Placu Wolności, gdzie miały  miejsce uroczyste obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
W czasie marszu spod katedry na Plac Wolności żołnierze z Garnizonu Kielce nieśli 100-u metrową biało - czerwoną flagę a w ich asyście, 100-u żołnierzy niosło 100 biało - czerwonych flag, które po zakończeniu uroczystości zostały przekazane mieszkańcom Kielc.
Po uroczystej zmianie wart, weterani walk o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej przekazali młodemu pokoleniu wyjątkowe przesłanie, którego celem było uwrażliwienie młodych ludzi na kwestie związane z takimi wartościami, jak patriotyzm czy honor.
Wojewoda świętokrzyski wręczyła medale okolicznościowe, w tym komendantowi Centrum. Apel pamięci odczytał mjr Andrzej Szostak, a żołnierze oddali salwę honorową. Przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego złożono kwiaty. Uroczystość zwieńczyła defilada wojskowa pododdziałów.

Dziękujemy mieszkańcom Kielc i województwa świętokrzyskiego za tak liczne przybycie. Narodowe Święto Niepodległości pokazuje, że potrafimy się łączyć, by pamięć o najważniejszych wartościach, takich jak: Bóg, Honor, Ojczyzna, nie gasła mimo upływającego czasu.
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych