BIP
Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych
Aktualności
10 strzłów ku chwale Ojczyzny - z udziałem żołnierzy Centrum i USA
13.11.2018

W sobotę 10 listopada, na strzelnicy w Jędrzejowie, żołnierze Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, razem z żołnierzami USA wzięli udział w akcji “10 strzałów ku chwale Ojczyzny”.
Pomysłodawcą przedsięwzięcia był mjr Hubert Kosycarz, który na codzień interesuje się bronią i działa w stowarzyszeniu strzeleckim. Chęć udziału w tym wydarzeniu wyrazili także amerykanie, stacjonujący na kieleckiej “Bukówce”. Akcja zorganiozowana była przy współdziale Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Kolekcjonerów Bronii Palnej - "CIVIS".
“Pomysł oddania “10 strzałów ku chwale Ojczyzny” jest wspaniałą okazją do uczczenia 100. rocznicy odzwyskania przez Polskę niepodległości. Takie akcje pozwalają łączyć młode pokolenia, które interesują się strzelectwem, a w przyszłości być może wstąpią w szeregi Wojska Polskiego” - powiedział zastępca komendanta Centrum ppłk Piotr Zawiślak.

                                                                                                                                            ***
10 strzałów ku chwale Ojczyzny to zapoczątkowane już w 1932r strzelanie propagandowe. Lata temu, uznawano je za najbardziej rozpowszechnione zawody strzeleckie, dzięki którym można było zdobyć odznaki strzeleckie. Wiek i płeć nie miały znaczenia – każdy obywatel mógł za niewielką opłatą za amunicję, strzelać i zdobyć odpowiednią klasę tej odznaki, w zależności od swoich wyników.
 
Zawody polegały na oddaniu 10 strzałów z broni małokalibrowej. Odbywały się na strzelnicach w całej Polsce. Organizatorom zależało na rozpropagowaniu sportu strzeleckiego wśród jak największej części społeczeństwa.
 
Strzelectwo nazywano sportem obrony narodu, wychodząc z założenia, że od jego poziomu i rozwoju zależne będzie powodzenie w każdej prowadzonej przez Państwo wojnie.
 
Dziś ta inicjatywa nadal jest podtrzymywana, a setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, jest idealną okazją do odnowienia tej wzniosłej tradycji.

 

 

 

 

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych