BIP
Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych
Aktualności
Saperzy z kieleckiej Bukówki nie odpoczywają – kolejne znaleziska.
19.11.2018
W dniu 13.11.2018 r. saperzy zabezpieczyli w miejscowości Zgórsko pociski artyleryjskie kal. 76 mm – 8 szt., amunicje strzelecką – 20 szt., zapalniki pocisków artyleryjskich – 5 szt.

W dniu 13.11.2018 r. saperzy zabezpieczyli w miejscowości Zgórsko pociski artyleryjskie kal. 76 mm – 8 szt., amunicje strzelecką – 20 szt., zapalniki pocisków artyleryjskich – 5 szt. W miejscu tym prowadzone są prace poszukiwawcze przez Instytut Pamięci Narodowej.
W tym rejonie, w okresie powojennym grzebano osoby stracone w kieleckim więzieniu w latach 40. i 50. ubiegłego wieku. Wśród nich : więźniów politycznych, ofiary przesłuchań Urzędu Bezpieczeństwa i obław wojsk Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Saperzy z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach zabezpieczają wszelkie niewybuchy oraz niewypały wykryte podczas poszukiwań szczątków ludzkich.  
„Codzienny wysiłek saperów z naszego Centrum, zajmujących się w bieżącej działalności wsparciem środowiska cywilnego, poprzez reagowanie na zakopane znaleziska po II wojnie światowej, przekłada się na bezpieczeństwo pracy i życia naszych obywateli. Dzięki czemu Saperzy doceniani są przez lokalną społeczność” – wspomina Komendant Centrum płk Paweł CHABIELSKI.
Miesiąc listopad jest pracowitym miesiącem dla saperów z kieleckiej Bukówki. Saperzy otrzymali w pierwszej dekadzie listopada siedem zgłoszeń w trakcie których podjęli 83 niewypały i niewybuchy.
 
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych