BIP
Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych
Aktualności
CPdMZ w PKW Łotwa
14.12.2018
W dniach 26 – 30 listopada 2018 r. żołnierze i pracownicy Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych odbyli podróż studyjną do PKW Łotwa, który stacjonuje w Adazi, niedaleko stolicy Łotwy - Rygi.

Celem wyjazdu było zapoznanie się z zadaniami PKW w kontekście kolejnych przedmisyjnych szkoleń organizowanych przez wydział szkolenia CPdMZ. Świadomość kulturowa, techniki zbierania informacji oraz współpraca cywilno-wojskowa, to tylko niektóre z obszarów zainteresowań uczestników podróży studyjnej.

 

Przedstawiciele Centrum złożyli kwiaty w dwóch ważnych miejscach pamięci dla Polaków. Pierwszym był Kircholm (obecnie Salaspils), który upamiętnia zwycięską bitwę stoczoną 27.09.1605r. w czasie polsko – szwedzkiej wojny o Inflanty. Drugim był pomnik w Dyneburgu. Jest to miejsce zwycięskiej bitwy wojsk polsko – łotewskich w styczniu 1920r., gdzie gen. Edward Śmigły – Rydz wyparł bolszewików za rzekę Dźwinę (operacja „Zima”).

 

W ramach wyjazdu w Kownie na Litwie spotkano się z przedstawicielką Związku Polaków na Litwie panią Franciszką Abramowicz, która zaprosiła delegację z Centrum do Domu Polskiego w Kownie.

 

***

 

Polski Kontyngent Wojskowy na Łotwie wchodzi w skład Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej pod dowództwem kanadyjskim, sformowanej w ramach wysuniętej Wzmocnionej Obecności (ang. enhanced Forward Presence). Jest ona ukierunkowana na realne zwiększenie potencjału obrony i odstraszania NATO na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego. Główną siłę eFP stanowią 4 wielonarodowe batalionowe grupy bojowe NATO rozmieszczone w Polsce, Litwie, Łotwie i Estonii. Obecnie trzon PKW Łotwa stanowią żołnierze 15 Brygady Zmechanizowanej w Giżycku.

Teskt: Agnieszka Krasowska

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych