BIP
Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych
Aktualności
21 grudnia – pamiętamy…
21.12.2018

21 grudnia o godz. 6.50 w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa. Oprócz żołnierzy i pracowników Centrum obecni byli także przedstawiciele władz oraz innych służb mundurowych.

 

„Godzina dzisiejszego spotkania 6.50 nie jest przypadkowa, bowiem odpowiada godzinie 10.20 w Afganistanie – właśnie wtedy, gdy pięciu polskich żołnierzy zapłaciło najwyższą cenę, służąc Ojczyźnie z dala od jej granic” – podkreślił komendant CPdMZ płk Paweł Chabielski.

 

Podczas apelu wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek wręczyła medale resortowe, dyrektor NBP w Kielcach Wojciech Górski uhonorował żołnierzy pamiątkowymi monetami i banknotami, a komendant Centrum wyróżnił dwóch żołnierzy pamiątkowym coinem. Wojewoda uhonorowała trzech żołnierzy odznakami „Zasłużony dawca krwi”. Poseł Krzysztof Lipiec podziękował żołnierzom za ich dotychczasową służbę i poświęcenie dla kraju. Komendant Centrum płk Paweł Chabielski wręczył posłowi pamiątkowy ryngraf za dotychczasowe wsparcie udzielone jednostce. Zgromadzeni na placu odśpiewali Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego, odczytano apel pamięci, a kompania honorowa oddała salwę honorową.

„…w 100. rocznicę odzyskania niepodległości pragniemy dzisiaj uczcić ich ofiarność, właśnie tu – na placu apelowym Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych. Ponieważ ta jednostka jest kolebką polskich misjonarzy. Każdy żołnierz, wyjeżdżający poza granicę kraju, szkoli się w kieleckim Centrum” – dodał płk Chabielski.

Oprócz uroczystości na placu apelowym Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, 20 grudnia, w kieleckiej katedrze, odbyła się Msza Święta w intencji poległych i zmarłych w misjach i operacjach wojskowych poza granicami państwa. Ofiara zebrana podczas Mszy zostanie przekazana na rzecz Stowarzyszenia Rodzin Poległych Żołnierzy „Pamięć i Przyszłość”

 

 

W Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej na kieleckim Wzgórzu Zamkowym otwarto wystawę poświęconą żołnierzom, którzy oddali życie na służbie poza granicami kraju. Po uroczystościach w Kielcach komendant wraz z posłem na Sejm RP Krzysztofem Lipcem złożyli wiązankę oraz zapalili znicz na grobie żołnierza poległego na IX zm. PKW Afganistan śp. sierż. Pawła Poświata.

 

***

 

Dzień 21 grudnia został ustanowiony Dniem Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa na mocy decyzji Nr 296/MON z dnia 23 lipca 2015 r. w sprawie ustanowienia Dniem Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa.

 

Ustanowienie Dnia Pamięci w tej dacie ma na celu uczczenie pamięci pięciu żołnierzy 20 Brygady Zmechanizowanej z Bartoszyc, którzy w dniu 21 grudnia 2011 r. polegli w Afganistanie. Ich śmierć była wynikiem wybuchu miny - pułapki pod pojazdem opancerzonym typu MRAP produkcji amerykańskiej (do ochrony przed minami), którym wracali do bazy w Ghazni. Był to najtragiczniejszy (pod względem liczby poległych) dzień dla Wojska Polskiego od drugiej wojny światowej.

por. Katarzyna Rzadkowska


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych