BIP
Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych
Symbolika CPdMZ

Odznaka pamiątkowa i proporczyk na beret

  

 

 

 

 

  

Decyzją Nr 294/MON z dnia 28 września 2012 r. w sprawie wprowadzenia odznaki pamiątkowej i proporczyka na beret Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych wprowadzono wyróżniki jednostki.

 

 

 

 

 

 

 

Odznaka pamiątkowa

 

 

 

Odznaka dwuwarstwowa o wymiarach 45 mm x 35 mm. Składa się z tarczy rycerskiej: granatowa z obrysem w kolorze srebrno - szarym, górna część wypukła, przeciwległe boki płaskie, środek dolnej krawędzi zakończony w szpic. W środkowej części tarczy znajduje się zarys globu ziemskiego przedstawiający kontynenty, na których żołnierze Wojska Polskiego brali udział i uczestniczą obecnie misjach zagranicznych. W Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych występują dwa kluczowe wydziały tj. Wydział Szkolenia, który przygotowuje wybrane komponenty żołnierzy Wojsk Lądowych do misji zagranicznych i Wydział CIMIC, który stale wysyła zespoły do Polskich Kontyngentów Wojskowych. W dolnej części odznaki znajduje się skrót nazwy jednostki „CPdMZ” z wypukłymi srebrnymi literami, w którym literę „d” przedstawiono w formie szabli dla podkreślenia wojskowego charakteru tej instytucji. Ten wspólny element dziedzictwa tradycji odzwierciedlony został w symbolice odznaki poprzez takie usytuowanie głowni szabli na konturach globu, aby stanowił jeden z jego południków.

 

 

  

 

 

 

 

  Odznaka pamiątkowa

 

 

 

 

 

 

 

  Proporczyk na beret

    

 

 

 Proporczyk na beret ma kształt prostokąta o wymiarach 15 mm x 45 mm, z wcięciem z prawej strony do skrzyżowania przekątnych. Na granatowym tle proporczyka w części środkowej umieszczone zostały stylizowane litery „WS” będące inicjałami patrona Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych gen. broni Władysława Sikorskiego. Barwy proporczyka nawiązują do barw granatowego munduru piechoty od XVIII w.

 

   

 

 

 

 Proporczyk na beret CPdMZ

 

 

   

  Oznaka rozpoznawcza

   

 

 

Decyzją Nr 327/MON z dnia 9 października 2012 r. w sprawie wprowadzenia oznaki rozpoznawczej Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych wprowadzono oznakę rozpoznawczą jednostki.

  

 

Oznaka posiada dwie wersje: do munduru galowego (wyjściowego) i polowego. Oznaka na mundur wyjściowy nawiązuje do barw granatowego munduru piechoty od XVIII w., ma kształt koła o średnicy 70 mm. Obrzeże haftowane szaro - srebrną nicią. Na odcieniu granatowym w tle znajduje się symbol czarownicy w kolorystyce szaro – srebrnej oraz zarys Gór Świętokrzyskich w kolorze czarnym, które nawiązują do Łysej Góry, na której znajduje się klasztor benedyktynów na Świętym Krzyżu. Święty Krzyż jest symbolem naszego regionu i miejscem kultu chrześcijaństwa. Czarownica także, według legend i podań ludowych, kojarzona była z istotą obdarzoną nadprzyrodzoną wiedzą i mocą, niosącą pomoc i spełniającą życzenia ludzi będących w potrzebie. Oznaka na mundur polowy analogicznie, jak oznaka na mundur wyjściowy, ma kształt koła o średnicy 70 mm i takie same symbole. Obrzeże haftowane czarną nicią. Zmianie ulega tylko kolorystyka. Na odcieniu koloru khaki w tle znajduje się symbol czarownicy w kolorystyce szaro – srebrnej oraz zarys Gór Świętokrzyskich w kolorze czarnym. Włączenie symboliki czarownicy do oznaki rozpoznawczej jest wyrazem integracji jednostki z regionem świętokrzyskim i szacunku żołnierzy dla tradycji regionu, w którym stacjonuje Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych.

 

 

   

  

 

 

Oznaka rozpoznawcza CPdMZ (wersja wyjściowa i polowa)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych